Philips 23.6" Curved LED Monitor 241E1SCA/00 - VA, 1080p, 4ms, VGA, HDMI, Gaming
Save 10%
Pay in 3, 6 or 12 months with Klarna
Shipments outside the EU: customs fees excluded, to be paid on delivery
Extra secure payment logo 2
For quotation requests for large quantities, write to info@ewooow.it specifying the zip code
  100% SECURE PAYMENT.
The customer is guaranteed fraud prevention system
  RECEIVE YOUR ORDER WITHIN 3-5 WORKING DAYS!
Fast delivery straight to your home. You can track your shipment with the provided code.
  2 YEARS WARRANTY
All our products are original and have a two-year guarantee throughout Europe
Philips E Line 241E1SCA/00 flat PC monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Curved Matte Black
Design
Product color Black
Heavy metals free Hg (mercury),Pb (lead)
Market positioning Home
Certification CE Mark, CU-EAC, TUV-BAUART
RoHS compliance Yes
Mean time between failures (MTBF) 50000 h
Multimedia
Built-in speakers Yes
Built-in camera No
RMS rated power 6 W
Integrated TV tuner No
Performance
Windows operating system supported Windows 10,Windows 7,Windows 8,Windows 8.1
Multimedia
Number of speakers 2
Performance
Low Blue Light technology Yes
Flicker-free technology Yes
Packaging data
Package height 475 mm
Package width 595 mm
Package depth 154 mm
Package type Box
Package weight 5370 g
Display
Display surface Matt
Screen shape Curved screen
Pixel density 93 ppi
Native aspect ratio 16:9
Color gamut 87 %
Dynamic contrast ratio marketing name SmartContrast
sRGB coverage (typical) 103 %
Display number of colours 16.78 million colours
Screen curvature 1500 mm
Maximum refresh rate 75 Hz
NTSC coverage (typical) 87 %
Panel type VA
Display brightness (typical) 250 cd/m²
Display diagonal 23.6 "
Viewable size, horizontal 521.4 mm
Dot pitch 0.272 x 0.272 mm
Viewable size, vertical 293.3 mm
Response time 4 ms
Backlight type W-LED
sRGB display Yes
Supported video modes 1080p
Aspect ratio 16:9
Contrast ratio (typical) 3000:1
Supported graphics resolutions 1920 x 1080 (HD 1080)
Horizontal scan range 30 - 85 kHz
Horizontal scan frequency 30 - 85 kHz
Viewing angle, horizontal 178 °
Viewing angle, vertical 178 °
Display diagonal 59.9 cm
Vertical scan frequency 48 - 76 Hz
Vertical scan range 48 - 76 Hz
Resolution 1920 x 1080 pixels
Display technology LCD
HD type Full HD
Connectivity
Built-in USB hub No
HDCP Yes
HDMI Yes
PC Audio in Yes
HDMI ports quantity 1
VGA (D-Sub) ports quantity 1
Audio input Yes
DVI port No
Headphone out Yes
Weight & dimensions
Weight (with stand) 3540 g
Height (with stand) 413 mm
Depth 66 mm
Depth (with stand) 202 mm
Width (with stand) 536 mm
Height 322 mm
Width 536 mm
Weight 2860 g
Power
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
External power adapter Yes
Power consumption (off) 0.3 W
Power consumption (typical) 27.9 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Operating conditions
Operating altitude 0 - 3658 m
Non-operating altitude 0 - 12192 m
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80 %
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Ergonomics
Cable lock slot Yes
LED indicators Operation,Stand-by
On/off switch Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Plug and Play Yes
Height adjustment No
VESA mounting Yes
Cable lock slot type Kensington
VESA mounting interfaces 100 x 100 mm
Tilt angle -5 - 20 °
Tilt adjustment Yes
Other features
Recyclable packaging material 100 %