ITEK 550W ATX Desert Power Supply 12CM Fan - 4 SATA - 20+4 PIN Adapter - Active PFC - ITPSD550
Save 10%
Pay in 3, 6 or 12 months with Klarna
Shipments outside the EU: customs fees excluded, to be paid on delivery
Last items in stock
Extra secure payment logo 2
For quotation requests for large quantities, write to info@ewooow.it specifying the zip code
  100% SECURE PAYMENT.
The customer is guaranteed fraud prevention system
  RECEIVE YOUR ORDER WITHIN 3-5 WORKING DAYS!
Fast delivery straight to your home. You can track your shipment with the provided code.
  2 YEARS WARRANTY
All our products are original and have a two-year guarantee throughout Europe
iTek DESERT 550 computer power supply 550 W 20+4 pin ATX ATX Black, Red
Design
Product color Black,Red
Number of fans 1 fan(s)
Cooling type Active
Fan diameter 120 mm
Performance
Use PC
ATX version 2.31
Performance
Power supply unit (PSU) form factor ATX
Connectivity
Floppy disk connector Yes
PCI Express connector Yes
Motherboard connector 20+4 pin ATX
Number of SATA connectors 4
Floppy drive power connector 1
CPU power connector (4+4-Pin) Yes
Peripheral (Molex) connectors (4-pin) 2
PCI Express connectors (6+2 pin) 1
Power management
Total power 550 W
Power factor correction (PFC) type Active
AC input voltage 220 - 240 V